Jak dobrze przygotować się do przeprowadzki?

Czasem w życiu przychodzi moment, w którym możliwości jakie oferuje dane miejsce zamieszkania się wyczerpują i konieczna staje się przeprowadzka do innego mieszkania, często miasta, a nawet kraju. Większość osób jest negatywnie nastawiona do tego typu życiowych rewolucji. Obawiają się przede wszystkim nieznanego oraz samego procesu przekwaterowania, który często spędza im sen z powiek zwłaszcza, gdy posiadają wiele przedmiotów, a mało czasu. Na szczęście stosując się do pewnych zasad można się do tego dobrze przygotować i uniknąć niepotrzebnego stresu.

Strategiczne podejście

Dobry plan to podstawa. Niestety nie każdy lubi planować i przewidywać, ale w tym przypadku to duże ułatwienie przede wszystkim dla osób, które z natury są roztargnione i zapominają często o wielu sprawach. Dobrze jest zacząć od oszacowania czasu (stworzenie swego rodzaju planu działania), jaki można poświęcić na przejrzenie swoich rzeczy, pakowanie i przewożenie – idealną opcją byłoby wzięcie na ten czas urlopu. Warto też zadbać o zorganizowanie transportu i osób, które będą chętne pomóc na różnych etapach przeprowadzki (rodzina, przyjaciele, znajomi).

Przegląd, selekcja i eliminacja, czyli pierwszy krok w nowe życie

Kluczowym punktem w przygotowywaniu się do zmiany miejsca zamieszkania jest dokładne przeglądnięcie wszelkich posiadanych przedmiotów celem pozbycia się niepotrzebnych, a pozostawienia tych, które jeszcze mogą posłużyć i rzeczywiście są niezbędne. To ważny i trudny krok, ale konieczny – przeprowadzka to nowy początek, swoiste rozliczenie się z przeszłością, dlatego nie warto zabierać ze sobą rzeczy nieużytecznych czy nielubianych. Zniszczone, popsute (nieopłacalna naprawa lub brak takiej możliwości) trzeba po prostu wyrzucić. Te, które są w dobrym stanie możemy oddać komuś bliskiemu/potrzebującemu lub sprzedać i zyskać dodatkowe fundusze. Po takim przeglądzie i zminimalizowaniu stanu posiadania można pomyśleć o przedmiotach, które na pewno będą potrzebne w nowym miejscu, a którymi na ten moment się nie dysponuje.

Każda przeprowadzka wiąże się z pewnymi trudnościami, ale przy odrobinie samozaparcia, chęci i czasu może okazać się czymś znośnym, a nawet przyjemnym, bo w końcu gdzieś tam czeka nowe i kto wie, może to właśnie tam szczęście się do nas szeroko uśmiechnie.